Top Bar
Bottom Bar

Directory

 Administration
 Culbreth, David Principal[email protected]
 Stewart, Jeffery 9th Grade Assistant Principal[email protected]
 Moya, Laura 10th Grade Assistant Principal[email protected]
 Smalls, Lawrence 11th Grade Assistant Principal[email protected]
 McDonald, Juelle 12th Grade Assistant Principal[email protected]
 Support Staff
 Colombo, Amber Front Office Receptionist[email protected]
 Creedmore, Donna Principal’s Secretary[email protected]
 Deputy Adam School Resource Office
 Godwin, Brittney Student Services Clerk[email protected]
 Green, Lisa McDonald/Norton Secretary[email protected]
 Hauger, Brittany Moya/Stewart Secretary[email protected]
 Jackson, Gail Volunteer 
 Jones, Olivia Media Center Clerk[email protected]
 King, Stacy Registrar[email protected]
 Lewis, Beth Bookkeeper[email protected]
 Powell, Jessica McDonald/Smalls Secretary[email protected]
 Weaver, Brandi Attendance Clerk[email protected]
 Wise, Diane Data Manager[email protected]
 Guidance (School Counselors)
 Davis, James N School Counselor A-E[email protected]
 Jones, Richelle Dr. School Counselor/Behavioral   Health- L[email protected]
 McKoy, Latoya Social Worker[email protected]
 Raines, Brittany
 Lead School Counselor S-Z
[email protected]
 Stoeckley, Matthew School Counselor M-R[email protected]
 Upthegrove, Brayanna School Counselor F-K[email protected]
 Teachers/Teacher Assistants 
 Anderson,Brigitte CTE Facilitator – Rm 251[email protected]
 Armstrong, Nancy AIG – Media Center[email protected]
 Artley, Nathan Cul Arts[email protected]
 Austin, Jill English – Rm 108[email protected]
 Baker, Denise Science – Rm 240[email protected]
 Beard, Susan English – Rm 177[email protected]
 Benedetto, Tawnee English – Rm 273[email protected]
 Black, Beckie SLD
 Bruner, Denae EC Rm 121[email protected]
 Button, Jennifer SS – Rm 231[email protected]
 Cain, Melissa Cul Arts – Rm 173[email protected]
 Cameron, Amy Dance- Rm 132[email protected]
 Cameron, Anne Marie CTE – Rm 126[email protected]
 Carr, Jamie School Nurse[email protected]
 Cobb, Pierre Math – Rm 241[email protected]
 Copeland, Alicia English – Rm 175[email protected]
 Curry, Christopher SS- 214[email protected]
 Denton, Lisa Media Coordinator – Media Center[email protected]
 Douglas, Derrick Charles TA/Rm 215[email protected]
 Eni, Scholastia CTE – Rm 279[email protected]
 Faircloth, Paige PE[email protected]
 Fields, Kevin Math – Rm 245[email protected]
 Ford, Sophia CTE – Rm 248[email protected]
 Fletcher, Temira Foreign Lang- Rm 169[email protected]
 Frisby, Darlene EC – Rm 122[email protected]
 Gagnon, Sara CTE – Rm 128[email protected]
 Gaston, Johnny Science – Rm 219[email protected]
 Gemelli, Neal EC – Rm 203[email protected]
 Gingerich, Brittany CTE- Hut 5[email protected]
 Gmiter, Renee Math – Rm 239[email protected]
 Gorman, David SS – Rm 214[email protected]
 Graham, Annis TA/EC – Rm[email protected]
 Graham, Nicole English – rm 176[email protected]
 Green, Chris PE – Head Athletic Trainer[email protected]
 Hale, Dr. William Science – Rm 270[email protected]
 Hall, Denise Cul Arts – Chorus Rm[email protected]
 Harris, Anthone ISS – Hut 4[email protected]
 Hart, Dominic TA/EC – Rm 201[email protected]
 Henry, Heidi English – Rm 223[email protected]
 Hibbert-Herzog, Dinah Science – Rm 216[email protected]
 Hope, Elizabeth Math – Rm 243[email protected]
 Hugger, Sharon CTE – Rm G2[email protected]
 Hughes, Amanda SS – Rm 265[email protected]
 Hughes, Catherine EC- Rm 207[email protected]
 James, Jennifer Math – Rm 278[email protected]
 Johnston, Ronald CTE Rm G5[email protected]
 Jones, Bridgette CTE – Rm G4[email protected]
 Jones, Jennifer CTE- Rm 242[email protected]
 Jones, Margaret EC – Rm 172[email protected]
 Jordan, Liauna CTE – Rm 261[email protected]
 Kelly, Mundrickus EC – Rm 201[email protected]
 Kingdom, Ashley Science – Rm 171[email protected]
 Lewis, Donna Psychologist[email protected]
 Lewis, Sharon TA/ Rm 122[email protected]
 Martinico, Coralia Foreign Lang – Rm 167[email protected]
 Mason, Edward CTE – Rm 257[email protected]
 May, David PE[email protected]
 Maxfield, Brittany CTE[email protected]
 McLaughlin, Sharon GradPoint Lab Facilitator – Rm 271[email protected]
 Midgette, Alda EC – Rm 215[email protected]
 Naik, Anna TA/TMD – Rm 122[email protected]
 Nash, Yolanda CTE- Rm 250[email protected]
 Noack, Angela SS – Rm 264[email protected]
 O’Briant, Ricky Safe Schools Coordinator[email protected]
 O’Callaghan, Kim English – Rm 276[email protected]
 Paddock, Mariam EL- Rm 104[email protected]
 Page, Sara Math – Rm 205[email protected]
 Peaden, James PE[email protected]
 Quiroz, Alexander CTE/Horticulture – Hut 4[email protected]
 Rancour, Isaac PE[email protected]
 Raudules, Julia Foreign Lang – Rm 104[email protected]
 Ray, Donna TA – Rm 174[email protected]
 Raynor, Luke Math- Rm 274[email protected]
 Reed, Leah SS- Rm 218[email protected]
 Richardson, James Cul Arts – Band Rm[email protected]
 Ryan, Jennifer Math- Rm 237[email protected]
 Shurko, Shannon Science – Rm 272[email protected]
 Simmons, Cynthia EC – Rm 174[email protected]
 Sledge, William TA/EC – Rm 203[email protected]
 Slider, Paige CTE – Rm 258[email protected]
 Sloss, Teresa Math[email protected]
 Smith, Adrienne EC Case Manager – Rm 111[email protected]
 Smith, Manuela ART – Rm 125[email protected]
 Sochovka, William SS – Rm 135[email protected]
 Specht, Hana Math – Rm 275[email protected]
 Starling, Linwood Sci – Rm 220[email protected]
 Swan, Carlos Military Support Student Transition  Consultant[email protected]
 Thames, Erica Science – Rm 170[email protected]
 Vallery, Elaine AOIT/CTE – Rm 256[email protected]
 Van Belois, SandraEnglish- Rm 106[email protected]
 Vann, Jazmin CTE – Rm G3[email protected]
 Voyce Jr., Patrick JROTC[email protected]
 Weaver, Kevin English – Rm 113[email protected]
 Welsh, Steven SS- Rm 249[email protected]
 Welsh, Terri Art- Rm 123[email protected]
 Whetzel, Cynthia Tele Conf Lab – Rm 269[email protected]
 Wickham, Terry SS – Rm 262[email protected]
 Williams, Bobby TA- Rm 121[email protected]
 Williams, Lynn CTE- Rm 242[email protected]
 Willis, Dawn CTE/Bus – Rm 259[email protected]
 Willoughby, Thomas PE[email protected].nc.us
 Wilson, AshleyTA/EC- Rm 122[email protected]
 Woodard, Regina TA – Rm 172[email protected]
 Wouters, Alex EC- Rm 121[email protected]
 Cafeteria Staff
 Bradley, Perlita  
 Clark, Pamela Cafeteria Manager[email protected]
 Corner, Ledina
 Davis, Gwen
 Faubus, Clarixsa
 Gagnon, Thomas
 Guo, Huiging
 Johnson, Delphaine
 Mathlin, Sandy
 McPhatter, Carolyn
 Custodial Staff
 Collins, Cedric Head Custodian[email protected]
 Crowell, Robert[email protected]
 Gillis, Joshua
 Hamilton, Kenneth[email protected]
 Josephs, Douglas 
Josephs, LaShay
 Mathlin, Ralph[email protected]
 Quinn-Williams, Bernice
 Thompkins, Sylvia

 

Cumberland County Schools in red, blue and green font. Our commitment: every student collaborative, competitive, successful

.........................................................................................................................................
Published by Lisa Denton on August 30, 2020